Ekspres do kawy i jego najpopularniejsze usterki

      Możliwość komentowania Ekspres do kawy i jego najpopularniejsze usterki została wyłączona

Wygodne parzenie kawy, czyli ekspres do kawy

Wynalezienie urządzenia do parzenia kawy umożliwiło czerpanie przyjemności płynących z picia tego napoju. Same maszyny przeszły bardzo długą drogę i obecnie na rynku dostępnych jest wiele ciekawych modeli. Niestety, jak każde inne urządzenie, również i ekspres do kawy narażony jest wystąpienie pewnych usterek.

Kawa winna być gorąca jak piekło a moja jest zimna!

Pewien francuski dyplomata, żyjący na przełomie XVIII i XIX w., dość trafnie scharakteryzował kawę. Gorąca jak piekło, czarna jak diabeł, czysta jak anioł, słodka jak miłość. A co robić, gdy nasz ekspres ciśnieniowy produkuje zimną lub letnią kawę?

Ta usterka może mieć trzy przyczyny. Po pierwsze, może być związana z grubością ziaren. W takim przypadku, winowajcą jest młynek. Aby pozbyć się tego problemu, należy zmienić ustawienia młynka w taki sposób, by zwiększyć rozdrobnienie ziaren. Jeżeli to nie rozwiąże naszego zmartwienia, może okazać się, że problem leży w samej maszynie. W takiej sytuacji należy sprawdzić stopień zakamienienia urządzenia. W bardziej niefortunnych przypadkach (jak zalanie urządzenia), może dojść do awarii elektroniki. Rozwiązaniem tego problemu jest dokładne wysuszenie maszyny, a jeśli to nie pomoże – wymiana części w serwisie.

Kap, kap po kropelce

Ekspres do kawy ma za zadanie nie tylko ułatwić ale również przyspieszyć proces parzenia kawy. Jednakże może się zdarzyć, że napar skapuje bardzo powoli, dosłownie po kropelce, do naszej filiżanki. Za taki stan rzeczy może odpowiadać sama kawa. W przypadku zbyt mocnego ubicia lub zbyt drobnego stopnia zmielenia kawy (albo jedno i drugie), ekspres ciśnieniowy po prostu nie ma siły na „przepchnięcie” wody przez ziarna. Aby rozwiązać ten problem, należy zmienić ustawiania młynka do mielenia i/lub delikatniej ubijać kawę w kolbie.

Jeżeli ten problem nadal występuje, pozostaje tylko sprawdzić stopień czystości dozownika oraz sitko. Jeśli posiadamy ekspres przelewowy, problemem może być zablokowany lub uszkodzony zawór nad dzbankiem.

Nietypowe smaki i dziwne posmaki

Pijąc kawę, niekiedy możemy wyczuć mocno kwaśne posmaki lub wyczuwalny smak spalenizny i goryczy. Czyli coś, co absolutnie nie powinno się pojawić w napoju. Jest to dość popularny problem, który wiąże się z samym przygotowaniem kawy. W przypadku, gdy kawa jest ubita zbyt lekko i/lub zmielona dosyć grubo, następuje tzw. podekstrakcja, prowadząca do powstania kwaśnej kawy. Kiedy natomiast kawę zbyt mocno ubijemy i/lub zmielimy, uzyskamy bardzo gorzki napar powstający w procesie tzw. nadekstrakcji. Zatem pozostaje nam tylko ćwiczyć.
Jeżeli jesteśmy jednak pewni, że zarówno stopień zmielenia kawy jak i ubicie jest prawidłowe, winnym może być nieodpowiedni czas parzenia. W takim przypadku, należy zapoznać się z instrukcją.

Kawa nadal dziwnie smakuje, a ziarna są dobrej jakości? W takim razie nasz ekspres do kawy jest po prostu brudny i wymaga czyszczenia.

Nieszczelny lub niedrożny ekspres do kawy

Niekiedy może się okazać, że w czasie parzenia kawy zauważymy wyciekającą wodę. Może wiązać się to ze zużyciem lub poluzowaniem się uszczelek w maszynie. W takim przypadku czeka nas wymiana tych elementów. Jeżeli woda nadal wycieka, może to wskazywać na występowanie kamienia. Nieusunięcie tej, drobnej początkowo usterki, może przerodzić się w zalanie ekspresu i całkowite jego uszkodzenie.

A co, jeżeli kawa nie wypływa? W takim przypadku albo zbiornik na wodę jest nieprawidłowo włożony albo przewody są zapchane.

Drobne AGD, wielki hałas

Zarówno ekspres ciśnieniowy jak i ekspres przelewowy nie należą do najciszej pracujących urządzeń. Czasem może się zdarzyć, że nasza maszyna pracuje głośniej niż zwykle. Albo wydaje nietypowe dźwięki. Warto zatem sprawdzić, czy ekspres nie jest przypadkiem brudny. Jeżeli hałas nadal występuje, być może problem leży w pompie, którą będzie trzeba wymienić. W najgorszym przypadku, nietypowe dźwięki mogą być efektem uszkodzenia któregoś z komponentów.

Jak widać, większość usterek jesteśmy w stanie naprawić sami. Czy to decydując się na kompletnie nowe czy powystawowe AGD, zawsze należy pamiętać o czyszczeniu urządzenia oraz poddawaniu go regularnemu odkamienianiu. Dzięki temu maszyna będzie nam dłużej służyć.